Turystyka zdrowotna

TRUSKAWIEC - leży na Przedgórzu Karpackim u stop pasma Gorgany nad rzeka Pomiarka.

To jedno z najstarszych i najbardziej znanych uzdrowisk na Ukrainie, w odległości 100 km od Lwowa, 90 km od ukraińsko-polskiej granicy. Unikalne w skali światowej pokłady wód mineralnych – 15 – źródeł – Naftusia, Sofia, Maria, Bronisława, Józia, Edward i wiele innych, złoża wosku górskiego, klimat Truskawca oraz zabiegi dają bardzo dobre wyniki leczenia w chorobach nerek / kamica /, układu moczowego, chorobach wątroby, trzustki, pęcherzyka żółciowego, chorobach przewodu pokarmowego, cukrzycy, chorobach kobiecych i zapaleniach prostaty.

Truskawiec posiada pełną infrastrukturę uzdrowiskowa, w tym nowoczesne zakłady sanatoryjne, wspaniale pijalnie wód mineralnych, parki zdrojowe i czyste powietrze. W Truskawcu występują trzy zasadnicze czynniki wpływające na unikalność tego miejsca pod względem leczniczym. Po pierwsze: klimat i czystość powietrza.

Jest to podstawowy warunek dobrego wypoczynku i rekonwalescencji kuracjuszy w sanatoriach.

Truskawiec z racji tego, iż położony jest na Przedgórze Karpackim nie posiada ostrego klimatu górskiego. Klimat Truskawca typowy jest dla Przdgorza Karpat Wschodnich - dość cieple lato, stosunkowo łagodna zima, wczesna wiosna, sucha i ciepła jesień. W samej miejscowości nie funkcjonują żadne ośrodki przemysłowe.

Kolejne czynniki, które wpływają na wyjątkowość tego miejsca to występujące tutaj wody lecznicze, oraz swoista odmiana borowiny – ozokeryt.

„NAFUSIA”- najsłynniejsza i niepowtarzalna w swoich efektach woda mineralna Truskawca.

Należy do wód słabo zmineralizowanych – w skład, której wchodzi – węglowodór, wapien i magnez. Oprócz soli, zawiera szereg biologicznie czynnych ingredientów z nafty, której zawdzięcza swoja nazwę. Niektóre właściwości Naftusi tłumaczy się obecnością tych substancji, a także żelaza, litium, miedzi, radonu, ołowiu i srebra.

Podstawa działania tej wody na organizm – to działanie moczopędne, co sprzyja ługowaniu dróg moczowych z piasku i małych kamieni oraz usuwaniu z organizmu toksycznych produktów przemiany materii.

Akumulacja ostatnich występuje przy chorobach wątroby i nerek, zaburzeniach metabolizmu itp.

NAFTUSIA – normalizuje przemianę materii, poprawia stan funkcjonalny ośrodkowego układu nerwowego, ma właściwości żółciopędne. Szereg chorób żołądka i jelit występuje na tle chorób wątroby, nerek, trzustki i innych narządów układu pokarmowego. Dlatego rekomendowanie jest bardzo pożyteczne. Wskazaniem do leczenia Naftusia są także choroby nowotworowe.

„MARI” – źródło nr 1 – jest to słabo mineralizowana woda, która zawiera – siarkę, wodorowęglan, sodę i magnez. W małych ilościach żelazo, dwutlenek węgla i siarkowodór. „Maria”– nie pozostaje długo w żołądku i nie drażni go, jednocześnie osłabia napięcie błon śluzowych i układu pokarmowego i ułatwia usuniecie nadmiaru śluzu. Łagodzi zapalenie błony śluzowej żołądka, zmniejsza wydzielanie soku żołądkowego i jego kwasowość. Zmniejsza napięcie mięśni gładkich w jelitach oraz wydzielanie soków trawiennych.

„Maria” – stosowana jest w leczeniu – przewlekłego zapalenia błony śluzowej żołądka, przy nadprodukcji soku żołądkowego, wrzodów żołądka i wrzodów dwunastnicy.

„SOFI” - źródło nr 2 – to średnio mineralizowana woda, która zawiera w swoim składzie chlorek sodu, wapnia, magnezu, z niewielkimi ilościami dwutlenku węgla i siarkowodoru. „Sofia” pobudza wydzielanie gruczołów a tym samym zwiększa ilość i kwasowość soku żołądkowego, oraz drażni śluz w żołądku, co ułatwia jego usuniecie. Woda ze źródła # 2 – jest stosowana do leczenia przewlekłego zapalenia żołądka z niska kwasowością albo z całkowitym brakiem kwasu solnego w żołądku.

„BRONISLAWA” - źródło nr 3 -według składu chemicznego jest to woda zawierająca chlor, sodę i wapń. Jest ona stosowana w leczeniu – przewlekłej choroby zatok, zapalenia krtani, zapalenia gardła, migdałków, stosuje się płukania zatok, inhalacje. „Bronisław” – rozrzedza śluz nagromadzony w błonach śluzowych górnych dróg oddechowych, a przy przewlekłych stanach zapalnych zatok łagodzi ich zapalenie.

„JOZIA” – źródło nr 4 – nie jest woda pitna, zawiera w swoim składzie glicerol – środek działający pielęgnacyjne na skore, nadając jej elastyczność.

„BARBARA” - mineralna sól – jest pobierana z wody mineralnej nr 4. Używa się jej do przemywania dwunastnicy, jelit a także, jako środka przeczyszczającego. Naturalne właściwości lecznicze „Barbary” maja znaczący wpływ na mechanizmy obronne organizmu wzmacniając system odpornościowy.

Wody mineralne źródeł nr 6 “EDWARD”, nr 7 – “FERDYNARD”, nr 8 – “EMMANUEL”, nr 9 “ANNA” używane są do kąpieli mineralnych.

Te wody posiadają wysoka mineralizacje i zawierają również siarkowodór. Podstawa korzystnego działania kąpieli mineralnych w organizmie człowieka jest ich działanie na ośrodkowy układ nerwowy za pomocą stymulacji zakończeń nerwowych znajdujących się w skórze. Efekt terapeutyczny kąpieli mineralnych zależy od właściwości fizyko-chemicznych i składu wody, jej temperatury i sposobu zastosowania. Również ważny jest czas trwania i częstotliwość kąpieli. U pacjentów z chorobami przewodu pokarmowego kąpiele działają rozluźniająco, zmniejszają ból, łagodzą skurcze żołądka i jelit. U pacjentów, u których współistnieją choroby układu krążenia i nadciśnienie, poprawia się krążenie, zmniejsza i często powraca do normalnego stanu ciśnienie tętnicze krwi. Kąpiele mineralne również przyczyniają się do skutecznego leczenia bólu pleców zapalenia stawów, choroby zwyrodnieniowej stawów i zapaleń mięśni.

OZOKERYT – jest to naturalny żywicowy produkt z nafty. Zawiera oleje, neutralne żywice, asfalteny, azot, siarkę, żelazo, potas, sód oraz czynne substancje biologicznie. Medyczny ozokeryt ma wysoka pojemność cieplna i niska przewodność cieplna i niska przewodność cieplna. Podczas aplikacji – nałożenia wosku na skore substancje, które go tworzą – działają w określony sposób na pacjenta, tak przez układ nerwowy, jak i przez krew, do której wnikają w skore przez niektóre z jego części składowych. Równie ważna jest możliwość kurczenia wosków mineralnych po schłodzeniu. Stopniowa kompresja przyczynia się do głębszego ocieplania w miejscu, gdzie ozokeryt jest nałożony.

Aplikacje wosku ziemnego działają przeciwzapalnie i lekko znieczulająco, rozkurczowo, ograniczają prace i funkcje wydzielnicza żołądka i jelit. Ta ciepła procedura działa uspokajająco na centralny układ nerwowy.

OZOKERYTOTERAPIA – używana jest przy chorobach dróg wątroby, dróg żółciowych, kamicy moczowej, skazach soli, chorobach stawów, chorobach ginekologicznych i układu nerwowego. Stymuluje procesy regeneracyjne – wznowienia skory. Lecznicza siła ozokerytu w porównaniu z inna borowina i parafina jest znacznie intensywniejsza.

Przyjemne spędzenie czasu umożliwiają liczne kawiarnie, restauracje, sale koncertowe i muzea.

Kuchnie – regionalne ukraińskie, azerbejdżańskie, europejskie czy światowe sushi. Każdego dnia można potańczyć przy muzyce na żywo. W letnim sezonie – praktycznie od maja do września odbywa się dużo koncertów, widowisk, przyjeżdżają grupy teatralne, operowe i inne. Większość organizuje miejscowe centrum kultury z sala widowiskowa na kilkaset osób.

W miejscowości dostępna jest wypożyczalnia a rowerów, samochodów, zaś po uprzednim umówieniu się / w Sanatorium Karpaty / możliwe jest zapisanie się na naukę jazdy konnej.

Przez miejscowe biuro podroży organizowane są wycieczki - w soboty 2 godzinny pobyt we Lwowie, niedziela – zwiedzanie Truskawca, poniedziałek wycieczka do Drohobycza i inne, wyjazdy na bazy narciarskie.

ODESSA - wielokulturowe miasto, położone nad Morzem Czarnym, trzecie, co do wielkości na Ukrainie. Miasto, w którym przecinają się ślady wielkich wschodnich artystów, również polskich – Adama Mickiewicza czy Juliusza Słowackiego.

Odessa to największy port nad Morzem Czarnym, liczący ok 1,5 mln. Mieszkańców, to baza morskiej floty, duże centrum kolejowe, kurort turystyczny – również uzdrowiskowy, znany z pięknych zabytków: Pałac Woroncowow, Schody Potiomkinowskie, Filharmonia Miejska, Teatr Opery i Baletu, Synagoga z XIX wieku, Latarnia morska, Odeskie Katakumby, liczne gmachy użyteczności publicznej z przełomu wieków oraz obiekty sanatoryjne.

Odessa charakteryzuje się klimatem umiarkowanym kontynentalnym i suchym. Ilość słonecznych dni w roku przekracza 290 Lato jest długie i gorące ze średnia temperatura ok 25 stopni C. Często zdarzają się temperatury powyżej 35 stopni C. Zimy są krótkie i łagodne ze średnia około O stopni C.

Morszyn  - wspaniale uzdrowisko ukrainskie Podkarpacia u podnoza Karpat , wsrod pieknych lasow o unikalnym , zdrowym podgorskim klimacie , w bylym powiecie stryjskim , wojewodztwa stanislawskiego . Na wysokosci 324 m. n.p.m. Uzdrowisko położone jest w centralnej części miasta Morszyn w malowniczym parku leśnym . Leczenie i przyroda znana jest jest na całym świecie ze względu na fascynująca przyroda  Karpat , krystalicznie czyste górskie powietrze i lecznicze źródła wód mineralnych .

Woda mineralna to podstawowy zabieg . Morszyn jest jednym z najpopularniejszych uzdrowisk na Ukrainie .

Unikalne źródła miasta Morszyn dzięki unikalnemu składowi , zwłaszcza podwyższonej zawartości soli siarczanowo – magnezowej , odbudowy wuja uszkodzone komórki wątroby , spowalniają procesy zapalne dróg żółciowych , poprawiają przepływ krwi , regulują przemianę materii w organizmie oraz są niezastąpione w leczeniu chorób ; wątroby , jelit , trzustki , cukrzycy i żołądka.